Aktuality
Výroba a vývoj elektronických zařízení

SAFIRAL se stal partnerem konference o elektromobilitě

24.9.2022

O minulém víkendu se v Boskovicích uskutečnila konference Elektromobilita na MAXIMUM s přidruženým setkáním elektromobilistů v areálu westernového městečka. Jednalo se o 5. ročník akce, kterou pořádá zájmová skupina Malá elektromobilita. Společnost SAFIRAL se stala jedním z partnerů setkání již pro předchozí ročník, ne jinak tomu bylo i letos. V EkoRally se jednatel společnosti SAFIRAL s vozem Tesla Model 3 umístil na 3. místě. Podpora akce tedy spočívala i v aktivní účasti během obou víkendových dnů. Co zajímavého na konferenci zaznělo?

Důraz na orientaci k obnovitelným zdrojům energií firma SAFIRAL nebere na lehkou váhu a již podniká kroky k jejich zapojení do vnitřní infrastruktury. Jaké jsou tedy plány pro nejbližší období?

„Máme připraven projekt k pokrytí budov solárními panely. Rádi bychom si tedy část provozu zajistili vlastními zdroji. Do konečné realizace nám zasáhlo covidové období. Nyní se nacházíme ve fázi přípravy montáže FVE a vlastní stavba by měla být dokončena v horizontu měsíců. Ve výrobě je instalováno několik strojů náročných na spotřebu elektrické energie. Například reflow pájecí pece nebo pájecí vlna, která denně rozehřívá stovky kilogramů materiálu cínové slitiny na teplotu 250°C. K pájecím systémům připočtěme osazovací automaty, testovací stanice, speciální Drybox kabinety, automatické skladovací věže, atd. Řekněme, že náš účet za energie není úplně malý. Jsme ale realisté, solární energie nám v zimním období stěžejní položky nepokryje. Rádi bychom námi vyrobenou elektřinou zajistili provoz výroby i kanceláří a v neposlední řadě i nabíjení automobilů.“

Na konferenci vystoupil Mgr. Jaroslav Kepka z Ministerstva životního prostředí s příspěvkem o dotačních možnostech elektromobility. Připustil, že se v nejbližší době podpora zaměří na veřejný sektor. Kdyby došlo i na soukromé subjekty, využilo by se v SAFIRALu této podpory k nákupu elektromobilů nebo zbudování dobíjecí stanice?

„Vzhledem k přístupu naší minulé i současné vlády k podpoře elektromobility je stav u nás velmi špatný a jsme mezi zeměmi s nejhorším stavem podpory a rozvoje této oblasti. Pokud by opravdu došlo ke změně, pak bychom určitě pobídky využili."

Velkou část zákazníků tvoří automotive průmysl. Má SAFIRAL ve svém portfoliu i nějaký produkt, který je součástí elektromobilů?

„Dlouhodobě se zabýváme výrobou testovacích vzorků i před-sérií LED světlometů pro nejnovější značky automobilů, mezi nimiž se nachází i několik typů elektromobilů. Mimo to jsou námi vyráběné moduly používané i v dalších částech vozidel, jako je infotainment nebo vnitřní komunikace systémů.“

Co Vás na konferenci zaujalo?

„Stejně jako minule vstup Luďka Niedermayera, poslance Evropského parlamentu, s makroekonomickým pohledem na obnovitelné zdroje. Dále legislativní posun v komunitní energetice po vzoru Rakouska, který je těsně před spuštěním i u nás. S jeho pomocí by si mohla vyrábět vlastní elektrickou energii tzv. energetická společenství, například bytový dům nebo malé podniky. Tuto energii by mohli i dále přeprodávat. Ve Vídni dokonce již funguje digitální platforma, kterou obyvatelé rakouské metropole využívají k uchovávání a sdílení energie, jež si sami vyrobili ze solárních panelů. Klimatická neutralita je výzvou i inovativním životním stylem.“

 

 

Rozhovor s Martinem Lepkou,

CEO společnosti SAFIRAL

 

Zobrazit všechny aktuality

Jsme na Facebooku